علت و نحوه رفع بوی بد فاضلاب لباسشویی

علت و نحوه رفع بوی بد فاضلاب لباسشویی
راهنمای مطالعه

بوی بد فاضلاب از چاه ماشین لباسشویی می‌تواند آزاردهنده باشد و نشان‌دهنده‌ی مشکلی در سیستم تخلیه باشد. خبر خوب این است که می‌توانید با روش های ساده و کم هزینه این مشکل را در خانه حل کنید. در این مقاله، 7 روش مؤثر برای از بین بردن بوی بد فاضلاب ماشین لباسشویی به شما آموزش می‌دهیم.

نکات کلیدی:

مشکلعلتراه حلپیشگیری
بوی بد چاه لباسشویی-گاز فاضلاب
-کپک یا قارچ
-ترکیدگی لوله‌ها
-کثیفی ماشین لباسشویی
-آب جوش
-جوش شیرین و سرکه
-سفیدکننده
-روغن معدنی
-استفاده مرتب از لباسشویی
-تمیز کردن مرتب لباسشویی
-استفاده از شوینده باکیفیت
بوی تخم مرغ گندیدهگاز فاضلاببا متخصص تماس بگیریداحتیاط کنید
نکات مهم نحوه رفع بوی فاضلاب ماشین لباسشویی

علت بوی فاضلاب لباسشویی چیست؟

علت بوی فاضلاب لباسشویی چیست؟

اگر بوی بد فاضلاب از چاه لباسشویی می آید، ممکن است به خاطر یکی از این موارد باشد:

گاز فاضلاب: ممکن است گاز فاضلاب به داخل ماشین لباسشویی نفوذ کرده باشد. این معمولا به خاطر گرفتگی لوله فاضلاب یا شلنگ تخلیه ماشین لباسشویی با اشیاء مختلف اتفاق میفتد. اگر به وجود گاز فاضلاب شک دارید، بهتر است با یک متخصص تماس بگیرید.

کپک یا قارچ: کپک، قارچ و باکتری میتوانند باعث بوی بد فاضلاب شوند. در این صورت باید ماشین و لوله تخلیه را به طور کامل تمیز کنید و بعد از آن هم به طور مرتب آن را نگهداری کنید.

ترکیدگی لوله تخلیه: ترک یا نشتی در لوله می‌تواند باعث پخش شدن گازهای چاه فاضلاب و ایجاد بوی وحشتناک شود.

کثیف بودن ماشین لباسشویی: گاهی اوقات دلیل بو، کثیفی خود ماشین لباسشویی است. در این حالت، باید به طور کامل محفظه، درِ ماشین و واشر را تمیز کنید. همین کار به تنهایی می‌تواند بوی بد را از بین ببرد.

اگر به وجود گاز فاضلاب شک دارید، با یک متخصص تماس بگیرید. این گاز می‌تواند باعث علائم ناخوشایندی مثل سردرد، سرگیجه یا حالت تهوع شود. برای اطلاعات بیشتر در مورد این گاز میتوانید مقاله گاز فاضلاب چیست را مطالعه کنید تا به اهمیت این موضوع پی ببرید.

نکته: درسته که با روش‌هایی که در ادامه برای شما توضیح می‌دهیم می‌توانید بوی فاضلاب لباسشویی را از بین ببرید، اما این دستورالعمل ها برای بوی کلی هستند. همیشه موقع مواجهه با بوی بد لباسشویی باید احتیاط کنید.

7 روش رفع بوی بد چاه لباسشویی

از بین بردن بوی فاضلاب ماشین لباسشویی کار سختی نیست. شما می توانید از مواد غیر سمی مثل جوش شیرین و سرکه استفاده کنید. یا اینکه با سفید کننده یا روغن معدنی به طور کامل آن را تمیز کنید.

این روش ها برای ماشین های لباسشویی با مصرف بهینه، ماشین های لباسشویی درب از بالا، و ماشین های لباسشویی درب از جلو کاربرد دارند.

میتوانید قبل از تماس با ما یا هر شرکت دیگری برای انجام کار تخصصی، این روش ها را امتحان کنید.

1. آب جوش

آب جوش قدرت پاک کنندگی بالایی دارد و اغلب میتواند آشغال های ایجاد کننده بو را از بین ببرد. برای استفاده از این روش، مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. آب جوش را آماده کنید: روی اجاق گاز یا داخل کتری آب را جوش بیاورید.
 2. آب جوش را داخل چاه بریزید: نصف قابلمه آب جوش را داخل چاه لباسشویی بریزید.
 3. صبر کردن: چند دقیقه صبر کنید تا آب جوش کار خود را انجام دهد. ورود آب جوش در لوله باعث شل شدن و از بین رفتن رسوب و چربی می شود
 4. آب سرد را اضافه کنید: حالا آب سرد را داخل چاه بریزید تا آشغال های شل شده را تمیز کند.
 5. ریختن دوباره: باقی مانده آب جوش را هم داخل چاه بریزید.

اگر این روش بوی بد را از بین نبرد، به سراغ روش دیگری بروید.

در همین زمینه زمینه بخوانید: 5 روش رفع بوی بد فاضلاب در خانه

2. جوش شیرین و سرکه

ترکیب جوش شیرین و سرکه میتواند لوله‌ها را باز کند، بوها را از بین ببرد و رسوبات را پاک کند.

 1. سرکه را داغ کنید: چهار لیوان سرکه سفید مقطر را روی اجاق گاز کمی داغ کنید.
 2. جوش شیرین بریزید: یک لیوان جوش شیرین را داخل چاه لباسشویی بریزید.
 3. سرکه داغ را بریزید: دو لیوان از سرکه داغ را داخل چاه بریزید و درِ چاه را با یک درپوش ببندید. جوش شیرین و سرکه کف می‌کند، پس اگر درپوش نذارید ممکن است سرریز شود.
 4. صبر کنید: مخلوط را چند دقیقه داخل چاه بگذارید. اگر فکر می‌کنید گرفتگی وجود دارد، می‌تونید اجازه دهید تا صبح بماند.
 5. باقی مانده سرکه را بریزید: باقی مانده سرکه داغ را هم داخل چاه بریزید (اگر تا صبح گذاشته باشید باید دوباره کمی داغش کنید).
 6. آب جوش (اختیاری): اگر فکر می‌کنید گرفتگی وجود دارد، لازم است آن را با آب جوش تمیز کنید. دو لیوان آب را جوش بیارید و داخل چاه بریزید.

یک راه دیگر برای استفاده از جوش شیرین و سرکه این است که یک لیوان جوش شیرین و نصف لیوان سرکه سفید مقطر را داخل محفظه ماشین لباسشویی بریزید. بعد با آب داغ ماشین را روشن کنید. در نهایت جوش شیرین و سرکه از لوله تخلیه عبور کرده و بوها را از بین میبرند و گرفتگی‌ لوله فاضلاب لباسشویی جزئی را هم باز میکند.

نکته: این روش بیشتر برای پیشگیری مناسب است، اما ممکن است بتواند بعضی از بوهای بد چاه را هم از بین ببرد.

3. سفید کننده

سفید کننده یک ضدعفونی کننده عالی و روش قوی تر برای رفع بوی بد فاضلاب لباسشویی می باشد، پس اگر فکر می‌کنید کپک، قارچ یا باکتری باعث این بو شده، این روش را امتحان کنید.

 1. انتخاب برنامه: یه برنامه شستشوی داغ با آبکشی اضافی انتخاب کنید. اگر ماشین لباسشویی شما برنامه خود تمیز کن دارد، آن را انتخاب کنید.
 2. اضافه کردن سفید کننده: سفید کننده را تا خط نشانه داخل محفظه مخصوص سفید کننده بریزید.
 3. شروع: برنامه را شروع کنید و بگذارید کل چرخه شستشو کامل شود.
 4. چرخه اضافی: یه برنامه شستشوی اضافی با آب داغ و آبکشی اضافی اجرا کنید. این کار برای از بین بردن تمام باقی‌مانده‌های سفید کننده است.

هشدار: سفید کننده را به طور مستقیم داخل چاه لباسشویی نریزید. این کار میتواند با مواد شیمیایی و تمیزکننده های دیگر که داخل چاه هستند واکنش نشان دهد و گازهای سمی تولید کند.

در همین زمینه زمینه بخوانید: علت بوی بد فاضلاب آشپزخانه

4. روغن معدنی (پارافین مایع)

متخصص ها این راه را برای مقابله با بوی گاز فاضلاب توصیه می‌کنند. این روش برای بوهای ناشی از گرفتگی لوله‌ها کاربرد ندارد، اما اگر با بوی تخم مرغ گندیده مواجه هستید، این روش ارزش امتحان کردن دارد.

 1. آب جوش بریزید: حدود چهار لیتر آب جوش داخل چاه لباسشویی بریزید.
 2. روغن معدنی اضافه کنید: بعد از آن، حدود 118 میلی‌لیتر روغن معدنی داخل چاه بریزید تا سرعت تبخیر آب جوش را در لوله‌ها کم کند. این کار از برگشتن گاز فاضلاب به خانه جلوگیری می‌کند.

نکته: روغن معدنی، که با نام‌های پارافین مایع یا مینرال اویل هم شناخته می‌شود، نوعی روغن صنعتی بی‌رنگ، بی‌بو و سبک است که از طریق تقطیر نفت خام به دست می‌آید. این روغن با روغن‌های گیاهی که معمولاً برای مصارف خوراکی استفاده می‌شوند، متفاوت است.

5. بررسی سیفون و لوله تهویه

اگر بوی بد لباسشویی همچنان به مشام شما میرسد، در نهایت باید سیفون و لوله تهویه را چک کنید.

سیفون قسمتی از لوله است که به شکل U خم شده و در پشت یا نزدیک ماشین لباسشویی قرار دارد. این شکل U مانند یک سد عمل میکند و با نیروی جاذبه مانع از ورود دوباره بوی بد و گازهای فاضلاب به خانه میشود. داخل این قسمت همیشه باید مقداری آب باشد تا بوها را به دام بیندازد.

اما اگر سیفون خالی باشد، این سد شکسته شده و بوها وارد خانه می‌شوند. این اتفاق معمولا زمانی می‌افتد که به طور مرتب از ماشین لباسشویی استفاده نمی‌کنید. برای اینکه دوباره آب داخل سیفون بریزید، یک برنامه کوتاه روی ماشین لباسشویی اجرا کنید. وقتی آب تخلیه می‌شود، از داخل سیفون رد شده و مقداری از آن داخل باقی می‌ماند تا از بوها جلوگیری کند.

با این حال، گاهی اوقات مشکل نشتی است. در این مورد، باید سیفون را عوض کنید.

در همین زمینه زمینه بخوانید: رفع بوی بد توالت ایرانی

6. تمیز کردن سیفون

بعضی وقت‌ها ممکن است داخل سیفون گرفتگی یا رسوب وجود داشته باشد. در این شرایط، باید آن را تمیز کنید. روش انجام آن به این صورت است:

۱. خاموش کردن ماشین لباسشویی: ماشین لباسشویی و هر منبع آب دیگری که از همان چاه استفاده می‌کند (مثل سینک ظرفشویی) را خاموش کنید.

۲. قرار دادن سطل: زیر سیفون یک سطل قرار دهید تا هرگونه رسوبی را جمع کند.

۳. باز کردن سیفون: لوله‌های اتصال دهنده را نگه دارید و مهره‌ای که سیفون را نگه داشته است باز کنید. همین کار را برای طرف دیگر هم انجام دهید و سیفون را جدا کنید. شاید لازم باشد برای جدا کردن سیفون از دم باریک یا آچار استفاده کنید، مخصوصا اگر مدت زیادی از آخرین باری که کسی آن را جدا کرده می‌گذرد. موقع باز کردن، مقداری آب بیرون می‌ریزد، پس مطمئن شوید سطل را درست زیرش قرار داده‌اید.

۴. از بین بردن گرفتگی: داخل سیفون را نگاه کنید و گرفتگی‌ها را چک کنید. از یک برس نرم و قابل انعطاف مرطوب برای بیرون راندن گرفتگی‌ها از لوله استفاده کنید. به این کار ادامه دهید تا زمانی که دیگر هیچ آلودگیای روی برس باقی نماند.

۵. بستن مجدد سیفون: وقتی گرفتگی را از بین بردید، سیفون را دوباره سر جایش قرار دهید.

۶. تست کردن لوله‌ها: با باز کردن شیر سینک یا اجرای یک برنامه کوتاه روی ماشین لباسشویی، لوله‌ها را تست کنید. ببینید هنوز بو وجود دارد یا نه. اگر بو هنوز هست، به مرحله بعدی بروید. و اگر بعد از آن هم بو ادامه داشت، باید با یک متخصص تماس بگیرید.

7. تمیز کردن لوله تهویه

یکی دیگر از دلایل بو می‌تواند گرفتگی لوله تهویه باشد. لوله تهویه معمولا در پشت بام قرار دارد. اگر لوله تهویه مسدود شود، گازهای فاضلاب به جای تهویه شدن، به داخل خانه برمی‌گردند. برای انجام این کار باید به پشت بام بروید.

 • استفاده از فنر لوله بازکنی: فنر لوله بازکنی را از بالای لوله تهویه پایین ببرید تا به جایی برسد که دیگر پایین نمی‌رود. این نشان دهنده وجود گرفتگی است. دسته فنر را بچرخانید تا فنر، گرفتگی را گیر بیندازد. هنگامی که فنر لوله بازکنی شروع به پیچ خوردن یا خم شدن می‌کند، آن را بیرون بکشید تا شیء گیر کرده را خارج کنید.
 • تکرار: آب را از چاه لباسشویی پایین بریزید تا مطمئن شوید که به درستی کار می‌کند. اگر همچنان مشکل وجود دارد، مرحله اول را تکرار کنید تا زمانی که آب ماشین لباسشویی به درستی تخلیه شود و بوها از بین بروند.

جلوگیری از بوی فاضلاب لباسشویی

جلوگیری از بوی فاضلاب لباسشویی

حالا که فهمیدید چطور بوی بد را از ماشین لباسشویی از بین ببرید، بهتر است اصلا اجازه ندهید این بو به وجود بیاد. در اینجا بهترین راهکارها برای جلوگیری از ایجاد بوی بد در طول زمان آورده شده است:

1. از ماشین لباسشویی به طور مرتب استفاده کنید: وقتی به طور مرتب از ماشین لباسشویی استفاده نمی‌کنید، آب داخل سیفون تبخیر میشود. این آب باید آنجا باشه تا از ایجاد بو جلوگیری کند. اگر ماشین لباسشویی شما برای مدت زیادی استفاده نشده، قبل از شستن لباس‌ها، یک چرخه کوتاه را اجرا کنید.

2. ماشین را به طور مرتب تمیز کنید: برای اینکه بو و باکتری از سیستم ماشین لباسشویی پاک شود، ماهانه آن را به طور کامل تمیز کنید.

3. به لوله‌ها توجه کنید: اغلب اوقات لوله‌ها را چک کنید و ببینید ترک یا نشتی‌ای نداشته باشند.

4. از شوینده باکیفیت استفاده کنید: وقتی از شوینده و نرم‌کننده ارزان و بی‌کیفیت استفاده می‌کنید، میتواند باعث باقی موندن رسوب شود. این رسوبات می‌توانند داخل لوله‌ها باقی بمانند و در نهایت باعث بوی خیلی بدی شوند.

5. آبکشی اضافی: بعد از شستن لباس‌های خیلی کثیف، یک آبکشی اضافی با سرکه سفید مقطر انجام بدهید تا بو و رسوبات را از بین ببرد.

تمیز کردن فیلتر پرز: اگر ماشین لباسشویی شما فیلتر پرز دارد، آن را ماهانه تمیز کنید.

موفق به رفع بوی فاضلاب لباسشویی نشدید؟ نگران نباشید همیشه راهی هست!

موفق به رفع بوی فاضلاب لباسشویی نشدید؟ نگران نباشید همیشه راهی هست!

خیلی مواقع مشکلات پیچیده تر از آن است که ما فکر میکنیم به همین دلیل روش های خانگی توان مقابله و رفع آنها را ندارند. یکی از این مشکلات میتواند بوی بد فاضلاب ماشین لباسشویی باشد!

همانطور که در ابتدا گفتیم این روش ها برای رفع بوی کلی هستند و اگر مشکل تخصصی و پیچیده باشد احتمال دارد این روش ها قدرت رفع بوی بد را نداشته باشند. پس در این شرایط باید به دنبال یک متخصص و راه درمان درست باشید.

شرکت آقای لوله بازکن علاوه بر ارائه خدمات تخلیه چاه و لوله بازکنی تهران به عنوان یک متخصص در زمینه رفع بوی فاضلاب با هزاران مشتری در سراسر تهران توانسته در طی سال ها مشکل بوی فاضلاب درصد زیادی از مشتریان را با ضمانت بطور کامل رفع کند.

اگر شما هم میخواهید از شر این بوی بد خلاص شوید، ما تیم حرفه ای از متخصصینی داریم که سال ها تجربه و کار در زمینه رفع بوی بد لباسشویی دارند و کاملا تضمینی مشکل شما را برطرف میکنیم.

اگر ساکن تهران هستید میتوانید بصورت شبانه روزی با شماره 09197565465 تماس بگیرید.

5/5 - (2 امتیاز)
با دوستان خود به اشتراک بگذارید
تلگرام
توییتر
برای استفاده از خدمات لوله بازکنی و تخلیه چاه، میتوانید همین حالا تماس بگیرید