طریقه استفاده از فنر لوله بازکن دستی و برقی

طریقه استفاده از فنر لوله بازکن
راهنمای مطالعه

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که موقع گرفتگی لوله های فاضلاب، وقتی اسید یا محلول های شیمیایی گرفتگی را برطرف نمی کنند به دنبال راه های دیگری میگردید تا بتوانید به وسیله یک روش خانگی لوله فاضلاب مسدود شده را باز کنید. اما موقعیتی پیش می آید که پس از امتحان کردن روش های خانگی مثل جوش شیرین و سرکه، آب جوش و خیلی از روش هایی که در 16 روش رفع گرفتگی لوله فاضلاب آموزش داده ایم هم به کار نمی آیند و بدرتر از آن، ممکن است در آینده دردسر هم ایجاد کنند.

در کنار این روش ها باید گفت فنر لوله بازکن بهترین راه حل برای رفع مشکلات لوله کشی چیست. شما به سادگی این ابزار ساده اما قدرتمند را وارد لوله میکنید تا گرفتگی را از بین ببرد یا آن را بیرون بکشد، به همین راحتی!

در این مطلب ما راهنمای نحوه استفاده از فنر لوله بازکن و بایدها و نبایدهای استفاده از آن را آماده کرده ایم تا به راحتی با در دست داشتن این ابزار در خانه، خودتان کار را انجام دهید. اما اگر ترجیح می دهید گرفتگی لوله های فاضلاب را به یک متخصص بسپارید، می توانید از خدمات لوله بازکنی تهران شرکت آقای لوله بازکن بصورت شبانه روزی استفاده نمایید.

نکته: نحوه استفاده از فنر لوله بازکنی برقی با دستی تفاوت چندانی ندارد، فقط در نوع دستی شما خودتان باید آن را به جلو هل دهید و با دست بچرخانید تا گرفتگی باز شود. اما در نوع برقی تنها کافی است فنر را وارد دستگاه کنید و سر فنر را درون لوله بگذارید و دستگاه را روشن کنید و فنر را به داخل لوله هدایت کنید تا گرفتگی را رفع کند. پس آموزشی که در ادامه میدهیم برای هر دو نوع دستی و برقی است.

نحوه استفاده از فنر لوله باز کن برای گرفتگی توالت

نحوه استفاده از فنر لوله باز کن

گرفتگی توالت باید سریعا باز شود، به ویژه اگر در حال بالا زدن لوله فاضلاب یا تنها توالت موجود در خانه باشد. در ادامه نحوه استفاده از فنر لوله باز کن برای رفع گرفتگی توالت را توضیح داده ایم:

اقدامات احتیاطی ایمنی

 • همیشه از وسایل ایمنی مانند دستکش لاستیکی و عینک ایمنی استفاده کنید.
 • هرگز هنگام فنر زدن لوله از پاک کننده های لوله و سایر مواد شیمیایی استفاده نکنید.
 • برای کنترل فنر، انتهای خمیده فنر را محکم در کف توالت نگه دارید.

ابزار و مواد مورد نیاز

هنگام رفع گرفتگی توالت با فنر لوله بازکنی، به موارد زیر نیاز خواهید داشت:

 • فنر توالت
 • دستکش لاستیکی
 • عینک ایمنی

مراحل فنر زدن:

گام ۱: قرار دادن فنر توالت در موقعیت مناسب

دستکش و عینک ایمنی خود را بزنید. فنر لوله بازکن را باز کنید و در کف توالت قرار دهید. یک سر فنر را وارد لوله کنید و کمی به جلو هل دهید تا داخل شود.

گام ۲: چرخاندن فنر برای رفع گرفتگی

همانطور که دسته فنر را محکم گرفته اید،به آرامی فنر را بصورت چرخشی به جلو هل دهید تا به محل گرفتگی برخورد کنید. حالا مجدد شروع چرخاندن و کمی فشار آوردن کنید. هر جا احساس کردید فنر گیر کرده یا نچرخید، فنر را در جهت مخالف بچرخانید.

گام ۳: بیرون کشیدن فنر از لوله توالت

قیمتی از فنر که وارد لوله شده را با دست بصورت 90 درجه نگه دارید و بصورت چرخشی به بیرون بکشید. بعد از خارج کردن فنر، سیفون را بزنید تا ببینید گرفتگی برطرف شده است یا خیر. در غیر اینصورت این مراحل را تکرار کنید تا برطرف شود. اگر گرفتگی پایین تر باشد، شاید نیاز به فنر بلندتر یا فنر برقی داشته باشید.

چند نکته هنگام بالا زدن چاه

اگر توالت شما شروع پس زدن و بالا زدن فاضلاب کرد، بلافاصله آب را قطع کنید. ابتدا سعی کنید شیرهای پشت توالت را بچرخانید. اگر این کار جواب نداد، از شیر قطع کننده اصلی استفاده کنید. گاهی اوقات ممکن است شما در طبقات پایین باشید و با باز کردن آب در طبقات بالا، فاضلاب از توالت شما بالا بزند، در این شرایط میتوانید به ساکنین طبقات بالا بگویید تا زمان رفع مشکل از آب استفاده نکنند.

نحوه استفاده از فنر لوله بازکنی برای سینک ظرفشویی

معمولا لوله فاضلاب سینک رفته رفته می گیرد و باعث می شود آب قبل از اینکه به طور کامل بالا بیاید، کم کم تخلیه شود. به محض اینکه متوجه این مشکل شدید، بهتر است از فنر لوله بازکن استفاده کنید و گرفتگی را برطرف نمایید. در اینجا نحوه فنر زدن لوله فاضلاب را توضیح داده ایم:

اقدامات احتیاطی ایمنی

 • برای تمیز ماندن و جلوگیری از آسیب دیدگی، عینک ایمنی و دستکش لاستیکی خود را بزنید.
 • برای جلوگیری از پیچیدن کابل فنر به دور خود، صبور باشید و به آرامی کار کنید.
 • اگر قصد استفاده از فنر لوله بازکن را دارید، از پاک کننده های لوله و سایر مواد شیمیایی استفاده نکنید.

ابزار و مواد مورد نیاز

هنگام رفع گرفتگی سینک، به موارد زیر نیاز خواهید داشت:

 • فنر لوله بازکن دستی یا برقی
 • آچار فرانسه
 • عینک ایمنی
 • دستکش لاستیکی
 • لگن

مراحل

گام ۱: برنامه ریزی برای رفع گرفتگی

هنگام رفع گرفتگی سینک، یا مستقیماً از طریق لوله تخلیه در دیوار اقدام کنید یا با برداشتنسیفون زیر سینک، از پایین کار کنید. اگرچه برداشتن سیفون زیر سینک یک مرحله اضافی است، اما نیاز به هدایت فنر از پیچ و خم های تند آن را برطرف می کند. به هر حال، قبل از شروع کار حتما دستکش و عینک ایمنی خود را بزنید.

گام ۲: برداشتن درپوش سینک

اگر از بالا کار می کنید، درپوش سینک را با چرخاندن ملایم آن بردارید. در برخی از سینک ها، ممکن است لازم باشد میله افقی نگهدارنده درپوش را بردارید. اگر سینک شما از این مدل است، مستقیماً به برداشتن سیفون زیر سینک، بروید.

گام ۳: جدا کردن سیفون از زیر سینک

قبل از جدا کردن سیفون، یک لگن زیر آن قرار دهید تا آبی که بیرون می ریزد را جمع کند. پس از آن، مهره های اتصالات سیفون را خلاف جهت عقربه های ساعت بچرخانید. معمولا میتوان این مهره ها را با دست باز کرد، اما اگر گیر کرده است، از آچار فرانسه برای شل کردن مهره استفاده کنید.

گام ۴: فنر زدن لوله تخلیه سینک

سر فنر را داخل لوله یا دهانه تخلیه قرار دهید. سیم فنری را به طور محکم داخل لوله فشار دهید تا کار شروع شود. در حالی که فنر را در جای خود نگه داشته اید، فنر را کاملا روی زمین باز کنید. شروع به چرخاندن فنر کنید و همانطور که فنر را میچرخانید فشار محکمی به آن وارد کنید تا به جلو حرکت کند. وقتی به محل گرفتگی رسید، فشار را بیشتر کنید و به چرخاندن ادامه دهید تا احساس کنید گرفتگی از جای خود حرکت کرده و فنر جلوتر هم میرود.

گام ۵: خارج کردن فنر لوله بازکن و تکرار

در حالی که فنر لوله بازکن را خلاف جهت میپرخانید، به آرامی آن را از لوله بیرون بکشید. هرگونه آشغال، مو و هر چیزی که به فنر چسبیده را جدا کنید. اگر فکر می کنید گرفتگی همچنان باقی مانده است، فرآیند فنر زدن را تکرار کنید تا برطرف شود. سپس، سیفون سینک را دوباره سرهم کنید و آب را داخل لوله بریزید تا مطمئن شوید گرفتگی را برطرف کرده اید.

چند نکته هنگام فنر زدن

فنرهای لوله بازکن دستی ساده می توانند به طور موثر اکثر گرفتگی ها را تا حدود 5 متر پایین لوله یا کمتر برطرف کنند. اگر گرفتگی شما بیشتر از آن باشد، باید از دستگاه فنر لوله بازکن برقی با متراژ 15 متر استفاده کنید. اگرچه دستگاه لوله بازکن برقی بسیار گران تر است، اما اگر خانه شما به طور مکرر دچار گرفتگی های شدید می شود، در دراز مدت می تواند باعث صرفه جویی در هزینه شما شود.

فنر لوله بازکن چیست؟

فنر لوله بازکن چیست؟

فنر لوله بازکن یک ابزار ضروری لوله کشی است که از یک سیم فنری بلند و قابل انعطاف و دسته تشکیل شده است. برای استفاده از آن، به سادگی انتهای آن را درون لوله فاضلاب سینک یا وان حمام خود قرار داده و دسته را بچرخانید تا سیم را از داخل لوله عبور دهید.

این سیم به اندازه کافی انعطاف پذیر است که بتواند از پیچ و خم های لوله فاضلاب عبور کند و حتی دور بزند، در عین حال به اندازه کافی محکم است که بتواند گرفتگی ها را برطرف کند.

چند نکته هنگام خرید فنر لوله بازکن

اگر واقعاً در شرایط سختی قرار گرفته اید، ممکن است به جای فنر لوله بازکن برقی به استفاده از یک فنر لوله بازکن دستی فکر کنید. این ابزارها به طور معمول دارای سیمی به قطر نیم سانت و یک اهرم دستی هستند. اما برای گرفتگی های شدید نیاز به فنر برقی دارید. این فنرها در چند نوع موجود هستند که نوع دریلی و ژنراتور برای استفاده در خانه مناسب تر می باشند.

فنرهای لوله بازکن برای سینک و توالت بهترین عملکرد را دارند. اگر توالت شما دچار گرفتگی شده است، به راحتی میتوانید با یک فنر دستی که نحوه استفاده از آن را هم اینجا آموزش دادیم استفاده نمایید. این ابزار دارای سیم فلزی انعطاف پذیر و یک دسته می باشد و با وارد کردن فنر به داخل لوله و چرخاندن آن میتوانید گرفتگی را برطرف نمایید.

انواع فنر لوله بازکن کدامند؟

انواع فنر لوله بازکن

هنگام رفع گرفتگی سینک و توالت در خانه خود، سه نوع مختلف فنر لوله بازکن وجود دارد که باید در نظر بگیرید. انتخاب نوع مناسب برای انجام کار، کلید اصلی باز کردن گرفتگی لوله فاضلاب بدون آسیب رساندن به آنهاست.

 • فنر لوله بازکن دستی
 • فنر برقی کیفی
 • دستگاه تمام اتوماتیک
 • دستگاه نیمه اتوماتیک
 • دستگاه فنر برقی ارابه ای
 • دستگاه فنر برقی پرتابل
 • دستگاه فنر برقی دریلی
 • دستگاه فنر برقی مخزن دار

چه نوع گرفتگی هایی به فنر لوله بازکن نیاز دارند؟

با داشتن یک فنر لوله بازکن، می توانید رایج ترین انواع گرفتگی ها را از بین ببرید، مانند:

 • مو: تارها و دسته های مو در لوله حمام به هم گره می خورند و جریان آب را کند یا به طور کامل مسدود می کنند.
 • باقی مانده غذا: تکه های اضافی غذا که از طریق سینک شسته می شوند، جمع شده و گرفتگی ایجاد می کنند.
 • چربی غذا: چربی های جامد شده، مانند چربی گوش و مرغ، قطر لوله ها را باریک می کنند و در نهایت کل مسیر را مسدود می کنند و علت بوی بد فاضلاب در خانه هم هستند.
 • کف صابون: صابون یک رسوب ضخیم روی سطوح داخلی لوله فاضلاب باقی می گذارد و باعث گرفتگی می شود.
 • اشیاء: اسباب بازی هایی که در توالت میفتند، درب بطری که در لوله فاضلاب انداخته می شوند و سایر اشیاء همگی می توانند لوله ها را مسدود کنند.

چه زمانی نباید از فنر لوله بازکن استفاده کنید؟

با وجود کاربرد گسترده فنر لوله بازکن، این ابزار برای همه گرفتگی ها مناسب نیست. ممکن است در شرایط زیر به تعمیرات گسترده‌تر یا کمک حرفه‌ای نیاز داشته باشید:

 • تلاش برای رفع گرفتگی لوله های فاضلاب که توسط ریشه درخت مسدود شده اند.
 • کار با لوله های قدیمی و شکننده که مستعد شکستگی هستند.
 • اگر از پاک کننده های شیمیایی لوله استفاده کرده اید.
 • نمیتوانید با فنر لوله را باز کنید.
 • زمانی که چندین بار با فنر برای رفع گرفتگی اقدام کرده اید و نتیجه نداشته است.
 • خودتان نمیتوانید با فنر گرفتگی را رفع کنید.

هنگام استفاده از فنر لوله بازکن احتیاط کنید

اگرچه فنر لوله بازکن یک ابزار نسبتاً ایمن است، اما همچنان باید اقدامات احتیاطی لازم را برای جلوگیری از آسیب به خود و خانه تان انجام دهید. برای شروع، حتی هنگام استفاده از فنر لوله بازکن دستی، از وسایل ایمنی مانند دستکش لاستیکی و عینک ایمنی استفاده کنید. همچنین، به جای استفاده از یک فنر برای هر نوع گرفتگی و موقعیتی، ابزار مناسب را برای کار انتخاب کنید.

علاوه بر آن، به آرامی و با فشار ملایم کار کنید تا از شکستن سیم فنری به سمت خود جلوگیری کنید. پس از کمی تلاش اگر دیدید نمیتوانید لوله را باز کنید، بهتر است با یک متخصص چاه بازکنی تماس بگیرید.

۷ نکته برای جلوگیری از گرفتگی لوله ها

شما نمی توانید از تمام گرفتگی ها جلوگیری کنید، اما کارهایی وجود دارد که می توانید برای کمتر شدن احتمال وقوع آنها انجام دهید، مانند:

 • اجازه ندهید چربی، روغن یا مواد چرب از طریق لوله تخلیه شسته شوند.
 • در تمام سینک ها، کفشوی ها و وان های خود صافی و توری قرار دهید تا ذرات بزرگ را قبل از اینکه از طریق لوله تخلیه شسته شوند، گیر بیاندازید.
 • بعد از شستن ظروف یا بیرون آمدن از حمام، مقداری آب داغ درون لوله ها بریزید.
 • فقط فاضلاب و دستمال توالت را درون لوله ها بریزید.
 • حواستان باشد کودکان به اشتباه اسباب بازی یا اشیا را درون توالت یا لوله ها نریزند.
 • هنگامی که جریان آب کند می شود، به جای اینکه منتظر بمانید تا گرفتگی کامل ایجاد شود، لوله های خود را با فنر لوله بازکن تمیز کنید.

چه زمانی برای گرفتگی لوله ها با یک لوله بازکن تماس بگیرید؟

حالا که می دانید چگونه از فنر لوله بازکن استفاده کنید، هر زمان که جریان فاضلاب شما کند می شود، می توانید از این ابزار به طور تخصصی استفاده کنید. البته، همانطور که گفتیم گاهی اوقات نمیتوانید از این ابزار برای رفع گرفتگی استفاده کنید، مانند زمانی که ریشه درخت مانع عبور آب و فاضلاب می شود. به این ترتیب، در چنین شرایطی میتوانید با یک لوله بازکن حرفه ای تماس بگیرید.

شرکت آقای لوله بازکن در تمام ایام سال بدون تعطیلی آماده خدمت به مشتریان می باشد. هر زمان احساس کردید نیاز به یک متخصص دارید میتوانید بصورت شبانه روزی در تهران با ما تماس بگیرید تا نزدیکترین سرویسکار متخصص را به محل اعزام کنیم. سرویسکاران مجموعه آقای لوله بازکن در کوتاه ترین زمان ممکن مشکل شما را برطرف خواهند کرد.

5/5 - (1 امتیاز)
با دوستان خود به اشتراک بگذارید
تلگرام
توییتر
برای استفاده از خدمات لوله بازکنی و تخلیه چاه، میتوانید همین حالا تماس بگیرید
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.