برای رفع گرفتگی سینک ظرفشویی چه کنیم؟

برای رفع گرفتگی سینک ظرفشویی چه کنیم؟
راهنمای مطالعه

گرفتگی سینک ظرفشویی اغلب به دلیل ریختن روغن و پسماند مواد غذایی درون لوله سینک می باشد. اگر موادی داخل سینک نریزید تا سال ها دچار مشکل نمی شوید اما اگر به هر دلیل سینگ ظرفشویی گرفته میتوانید برای رفع گرفتگی سینک ظرفشویی قبل از تماس با لوله بازکن از این 5 روش آسان استفاده کنید. اگر نمی دانید چگونه چاه سینک ظرفشویی را باز کنید، این مطلب به شما کمک خواهد کرد تا روش های ساده ای را در این رابطه یاد بگیرید.

گرفتگی سینک ظرفشویی

گرفتگی لوله سینک ظرفشویی یکی از دردسرهای بسیار بزرگ منازل است که خانم ها با آن سر و کار دارند. زمانی که قرار است با گرفتگی سینک ظرفشویی مواجه شوید، نشانه هایی به شما می گویند که برای جلوگیری از آن همین حالا اقدام کنید. برخی از این نشانه ها عبارتند از:

 • شنیدن صدای قل قل آب
 • بالا زدن کف از لوله
 • بالا زدن آب یا فاضلاب از لوله
 • بوی بد فاضلاب
 • دیدن حشرات موذی در اطراف لوله

هر زمان یکی از این نشانه ها را دیدید مطمئن باشید اگر کاری نکنید، پس از چند روز سینک ظرفشویی شما خواهد گرفت و نیاز به لوله بازکنی آشپزخانه پیدا می کنید. لازم به ذکر است زمانی که گرفتگی سینک همان روزهای اول رفع نشود، رفته رفته گرفتگی ظرفشویی شدیدتر خواهد شد و نهایتا لوله مسدود می گردد. در چنین شرایطی علاوه بر سختی باز کردن لوله، هزینه آن نیز به مراتب بالاتر خواهد بود.

قبل از هر چیز بهتر است ابتدا علت گرفتگی سینک ظرفشویی را بدانیم و سپس نشانه های آن را با هم بررسی نماییم و در آخر ترفندهای رفع گرفتگی آن را توضیح دهیم.

روش های آسان و فوری رفع گرفتگی سینک ظرفشویی

برای رفع گرفتگی سینک ظرفشویی در ابتدا می توانید از روش های زیر استفاده نمایید و اگر به نتیجه نرسیدید، با شماره درج شده در سایت تماس بگیرید تا برای باز كردن سينک ظرفشويی با اعزام لوله بازکن به محل مشکل شما را به سرعت حل کنیم.

دقت کنید که روش های توضیح داده شده برای رفع گرفتگی سینک ظرفشویی، تنها به عنوان راه حل های جلوگیری می باشد که می توانید برای گرفتگی های سطحی از آنها استفاده نمایید. این روش ها برای گرفتگی های شدید و برطرف کردن مشکل بالا زدن آب چاه آشپزخانه کارساز نیستند. در واقع برای گرفتگی های شدید باید از خدمات لوله بازکنی استفاده کنید.

1. ریختن آب گرم

رفع گرفتگی سینک ظرفشویی با آب جوش

اولین، بهترین، ساده ترین و ارزانترین روشی که برای رفع گرفتگی سینک ظرفشویی آشپزخانه وجود دارد استفاده کردن از یک کتری  یا یک سطل آب گرم است.

سطل آب گرم را آماده کنید و پس از تخلیه آب سینک آن را درون لوله بریزید. آب گرم باعث می شود که چربی و روغن های چسبیده شده به لوله حل شوند و از لوله فاضلاب خارج شوند. به همین دلیل، احتمال باز شدن لوله بسیار بالاست.

اگر در اولین مرحله این کار جواب نداد بهتر است چندین بار آن را تکرار کنید.

2. تلمبه لاستیکی

رفع گرفتگی سینک ظرفشویی با تلمبه

در اکثر خانه های قدیمی از این تلمبه ها بسیار استفاده میشد. در حال حاضر هم این تلمبه ها به فروش میرسند و در بعضی خانه ها هنوز هم وجود دارند. میتوان گفت این ابزار یک روش عالی برای باز کردن و رفع گرفتگی سینک ظرفشویی است.

بهترین نوع این تلمبه آنهایی هستند که لاستیک نرم و انعطاف پذیری دارند. یکی از این ابزارها را آماده کنید و قسمت لاستیکی آن را روی لوله سینک قرار دهید.

بهتر است مقداری آب داخل سینک بریزید تا قسمت لاستیکی تلمبه را بپوشاند. این کار باعث می شود عمل تلمبه زنی بهتر انجام شود چون هوایی داخل یا خارج نمی گردد.

چندین بار تلمبه را بالا و پایین کنید تا با فشار هوا، گرفتگی برطرف شود.

3. قلاب دست ساز

رفع گرفتگی سینک ظرفشویی با قلاب

با کمی خلاقیت می توانید با استفاده از یک آویز لباس که در تصویر میبینید قلابی درست کنید تا با آن گرفتگی سینک ظرفشویی را برطرف نمایید.

اگر گرفتگی براثر ورود موادی همچون مو باشد این قلاب بسیار کارساز خواهد بود.

به این صورت که آویز لباس بلندی را صاف کنید و انتهای آن را شبیه به قلاب درست کنید، سپس میله را داخل لوله ببرید. آن را تا جایی داخل لوله ببرید که بتوانید گرفتگی را احساس کنید.

سپس با چرخاندن و عقب جلو کردن قلاب موادی که باعث گرفتگی شده اند را به سر قلاب بچسبانید و بیرون بکشید.

پس برای رفع گرفتگی ظرفشویی میتوانید آویز لباس را با انبر دست صاف کنید و یک سر آن را شبیه قلاب درست کنید. حالا قلاب را وارد لوله کنید و کثیفی ها و آشغال ها را با آن بیرون بکشید و لوله را باز کنید.

4. محلول لوله بازکن خانگی برای رفع گرفتگی لوله سینک ظرفشویی

برای رفع گرفتگی سینک ظرفشویی با سرکه و جوش شیرین

مواد لازم برای ساخت محلول خانگی رفع گرفتگی سینک ظرفشویی:

 • جوش شیرین
 • نمک
 • سرکه
 • آب جوش

چگونه لوله ظرفشویی را باز کنیم؟

ابتدا یک فنجان جوش شیرین و نمک را درون لوله سینک ظرفشویی خالی کنید و سپس سرکه سفید را به آن اضافه نمایید.

ترکیب این سه ماده باهم باعث ایجاد واکنش شیمیایی می شود که مانند آتشفشان از لوله فوران می کنند. محلول سرکه، نمک و جوش شیرین می توانند موادی مانند مو، پسماند مواد غذایی و غیره را حل کنند و از بین ببرند.

پس از ریختن محلول داخل لوله اجازه دهید 2 تا 3 ساعت زمان بگذرد و در آخر آب گرم را درون لوله خالی کنید تا هر آنچه در لوله مانده شسته شود و باعث رفع گرفتگی سینک ظرفشویی شود.

5. استفاده از فنر برقی

رفع گرفتگی سینک ظرفشویی با فنر برقی

اگر در خانه فنر برقی دارید می توانید از آن برای لوله بازکنی سینک ظرفشویی بصورت تضمینی استفاده کنید. فنر برقی هر نوع گرفتگی سختی را باز می کند و می تواند شما را تا چندین سال از شر گرفتگی های مکرر خلاص نماید.

اگر در خانه فنر برقی ندارید بهتر است از شرکت لوله بازکنی و تخلیه چاه در تهران استفاده کنید.

اگر گرفتگی سینک ظرفشویی با این روش ها باز نشد چه کار کنیم؟

اگر با روش هایی که برای رفع گرفتگی لوله زیر سینک ظرفشویی آموزش داده ایم نتوانستید مشکل را حل کنید، میتوانید با شرکت آقای لوله بازکن تماس بگیرید. شرکت آقای لوله بازکن به عنوان شرکت خدماتی تخلیه چاه و لوله بازکنی در تهران سال هاست که مشغول به فعالیت است و این فعالیت در چهار چوب قوانین اتحادیه می باشد.

این شرکت از بهترین و مجرب ترین لوله بازکن های سینک ظرفشویی برای رفع مشکل گرفتگی سینک ظرفشویی استفاده می کند.

اگر دچار گرفتگی راه آب سینک ظرفشویی شده اید کافی است با شرکت آقای لوله بازکن تماس بگیرید تا کاملا فوری و 100% تضمینی مشکلتان رفع شود.

از ویژگی های شرکت آقای لوله بازکن:

 • فعالیت شبانه روزی بدون تعطیلی در تمامی روزهای سال
 • قیمت های مناسب
 • انجام کار کاملا تضمینی و با کیفیت عالی
 • سرویسکاران با تجربه و با اخلاق
 • سرویسکاران حرفه ای با با تجربه
 • اعزام لوله بازکن به سراسر تهران بزرگ
 • اعزام لوله بازکن در زمان کوتاه
 • انجام کار در کوتاه ترین زمان ممکن
 • انجام لوله بازکنی با فنر با کمترین کثیف کاری
 • لوله بازکنی با دستگاه های پیشرفته
 • دریافت هزینه خدمات پس از حسن انجام کار
 • لوله بازکنی بدون نیاز به کنده کاری و تخریب

علت گرفتگی سینک ظرفشویی

در پایین شما می توانید عکس گرفتگی سینک ظرفشویی را مشاهده نمایید که از نوع گرفتگی شدید می باشد و نیاز به خدمات لوله بازکنی و تخلیه چاه آشپزخانه دارد.

رفع گرفتگی لوله سینک ظرفشویی

اما چه اتفاقی می افتد که باعث گرفتگی سینک ظرفشویی می شود؟ در ادامه علل به وجود آمدن این مشکل را ذکر کرده ایم:

 • مو، پرز فرش و موادی شبیه به اینها
 • رسوب و جرم
 • روغن و چربی
 • ورود پسماند مواد غذایی، میوه و سبزیجات به داخل لوله
 • کم بودن شیب لوله

زمانی که شما ظروف روغنی را در سینک می شویید، در واقع روغنی که وارد لوله می شود در مجاورت با آب سرد به دیواره لوله می چسبد و این روغن ها هر چیزی که وارد لوله شود را به خود می چسبانند.

همین موضوع سبب ایجاد رسوب و کوچک شدن قطر لوله می شود که اگر جلوی آن را به موقع نگیرید مطمئنا با گرفتگی بسیار شدید رو به رو خواهید شد که نتیجه آن بالا زدن آب فاضلاب سینک خواهد بود.

مواد غذایی که وارد لوله می شوند هم به مرور زمان در لوله ته نشین شده و علاوه بر ایجاد گرفتگی سینک ظرفشویی، باعث فاسد شدن و ایجاد بوی بد فاضلاب خواهند شد. بهتر است از توری های مناسب برای جلوگیری از ورود مواد اضافی به داخل لوله استفاده نمایید. البته توری های کاملا جلوی گرفتگی سینک را نمی گیرند اما به مراتب شدت آن را کاهش می دهند.

رفع گرفتگی لوله های سینک ظرفشویی دوقلو

برای رفع گرفتگی لوله های سینک ظرفشویی دوقلو میتوانید از نصف فنجان جوش شیرین و یک لیوان سرکه استفاده کنید. این ترکیب را داخل لوله بریزید و 30 دقیقه صبر کنید. حالا نصف فنجان مایع ظرفشویی درون لوله سینک بریزید و سپس یک لیوان آب جوش درون لوله خالی کنید. 1 ساعت صبر کنید و در آخر سینک را با آب گرم بشویید.

نشانه های گرفتگی سینک چیست؟

باز کردن گرفتگی سینک ظرفشویی

قطعا شما هم نشانه های زیر را دیده اید و به آن توجهی نکرده اید:

 • تخلیه کند آب: زمانی که قطر لوله به خاطر رسوب کم می شود، آب فاضلاب کند تخلیه می شود. یا اینکه وجود مواد غذایی، مو و هر چیز دیگری باعث گرفتگی سطحی لوله شده که منجر به تخلیه آب در مدت زمان طولانی میگردد.
 • گرفتگی های گاه و بی گاه: گاهی اوقات اتفاق می افتد که بی دلیل گرفتگی ایجاد می شود و چند دقیقه یا حتی چند ساعت این گرفتگی وجود دارد و به یکباره رفع می شود.
 • بوی بد فاضلاب: البته این مورد دلیل قطعی و نشانه گرفتگی لوله نیست، بلکه اگر دلیل این بو فاسد شدن مواد غذایی باشد، به این معنی است که مواد غذایی داخل لوله انباشته شده و پس از مدتی استفاده از سینک ظرفشویی احتمال گرفتگی نیز وجود دارد.

سوالات متداول

در این بخش به برخی از سوالات متداول مشتریان عزیزمان پاسخ میدهیم.

دلیل گرفتگی سینک ظرفشویی چیست؟

لوله سینک ظرفشویی معمولا به خاطر روغن، چربی، مو و پسماند مواد غذایی میگیرد. ته نشین شدن این مواد به مرور زمان سبب رسوب گرفتگی و کم شدن قطر لوله و نهایتا مسدود شدن آن می گردد.

از لوله زیر سینک، آب بیرون می آید مشکل چیست؟

اگر از اطراف اتصالات سیفون که به لوله خروجی سینک ظرفشویی در دیوار یا کف کابینت متصل شده، آب بیرون می آید مشکل گرفتگی سینک ظرفشویی است و برای باز شدن لوله میتوانید از روش هایی که آموزش داده ایم استفاده کنید و یا از خدمات فنر زدن آقای لوله بازکن استفاده نمایید.

آیا رفع گرفتگی سینک ظرفشویی با فنر برقی کثیف کاری دارد؟

به هیچ عنوان کثیف کاری ندارد. شرکت آقای لوله بازکن از دستگاه های جدید و سرویسکاران با تجربه استفاده می کند و به شما عزیزان قول میدهد بدون کثیف کاری، گرفتگی لوله سینک را باز کند.

آیا روشی وجود دارد که در خانه لوله سینک را باز کنیم؟

بله، در همین مطلب 5 روش آسان و فوری رفع گرفتگی سینک ظرفشویی را آموزش داده ایم که میتوانید از آنها استفاده نمایید.

3.8/5 - (39 امتیاز)
با دوستان خود به اشتراک بگذارید
تلگرام
توییتر
برای استفاده از خدمات لوله بازکنی و تخلیه چاه، میتوانید همین حالا تماس بگیرید