آموزش تعویض فلنج توالت فرنگی

آموزش تعویض فلنج توالت فرنگی به زبان ساده به همراه فیلم آموزش تعویض فلنج و حلقه ژله ای بو گیر
راهنمای مطالعه

فلنج توالت فرنگی گاهی اوقات دچار نشتی آب می شود. این قطعه همان حلقه ای است که کاسه را به زمین چسبانده است. اگر نیاز به عوض کردن فلنج دارید در اینجا آموزش آن به همراه فیلم قرار داده شده است.

بدون داشتن فلنج محکم با جنس و کیفیت مناسب، نشت مدام آب میتواند به کفپوش سرویس بهداشتی آسیب برساند. این مسئله میتواند باعث ایجاد رسوب شود و یا فاضلاب را به بیرون منتشر نماید که به طور بالقوه باعث ایجاد بیماری برای اعضای خانواده خواهد شد.

خوشبختانه تعویض و یا تعمیر فلنج توالت فرنگی یا همان حلقه رابط توالت فرنگی، کار تقریبا ساده ای است که صاحبان خانه نیز میتوانند آن را به تنهایی انجام دهند و در پرداخت هزینه صرفه جویی نمایند.

کلیدهای موفق در این کار اندازه گیری های دقیق هستند. شما باید فلنج نو را با اندازه مناسب تهیه کنید و در آخر از قرارگیری درست کاسه توالت بر روی زمین مطمئن شوید.

شما این کار را باید به این صورت برنامه ریزی کنید:

 • باید توالت فرنگی را بردارید.
 • فلنج را اندازه گیری کنید.
 • به فروشگاه بروید و یک فلنج با اندازه مناسب تهیه کنید.
 • سپس طبق دستورالعمل های این مطلب، حلقه اتصال توالت فرنگی به زمین را تعویض نمایید.
 • نصب توالت فرنگی را به اتمام برسانید.

ابزار و لوازم مورد نیاز

 • روزنامه
 • آچار قابل تنظیم
 • کاردک
 • پیچ گوشتی چند سر
 • ضد عفونی کننده یا دستمال مرطوب (اختیاری)
 • دستمال کهنه یا یکبار مصرف
 • کیسه پلاستیکی
 • متر
 • فلنج جدید با پیچ و مهره

مرحله 1

آب اصلی توالت فرنگی را ببندید. این کار باعث می شود با فشردن دکمه فلاش تانک، دیگر مجددا آب داخل مخزن پر نشود. پس از اینکار توالت را شستشو دهید و اینکار را تکرار کنید تا تمام آب از مخزن خالی شود.

مرحله 2

در حالی که توالت را تخلیه می کنید، روزنامه را روی کف زمین پهن کنید. این کار به این دلیل است که بعد از بلند کردن توالت آن را روی روزنامه قرار دهید.

مرحله 3

شیلنگ اتصال آب را از توالت جدا کنید. این قسمت یک لوله فلزی است از دیوار تا توالت در کنار شیر اصلی آب، به مخزن فرنگی وصل شده است. احتمالا بتوانید با دست آن را باز کنید، اما اگر سفت است از آچار قابل تنظیم استفاده نمایید. نیازی به جداسازی شیلنگ اتصال آب نیست مگر اینکه بخواهید آن را عوض کنید.

مرحله 4

اگر توالت شما با پیچ و مهره به زمین وصل شده باید آن ها را برای کنار گذاشتن کاسه باز کنید. برای اینکار از آچار استفاده کنید. در آخر پیچ و مهره ها را در جای مناسب قرار دهید تا برای بستن کاسه دوباره از آنها استفاده کنید.

مرحله 5

بلند کردن کاسه توالت فرنگی برای تعویض فلنج توالت فرنگی

برای کنار گذاشتن کاسه توالت فرنگی آماده باشید، با توجه به اینکه وزن کاسه چیزی معادل 30 الی 55 کیلوگرم است، اگر به تنهایی قادر به بلند کردن آن نیستید حتما از یک نفر کمک بگیرید.

برای آسیب دیدگی کمتر در این کار بهتر است کاسه را بچرخانید، خم شوید و کاسه را از زیر بلند کنید. سپس کاسه را بالا ببرید و به آرامی در گوشه ای قرار دهید تا ضربه ای به آن وارد نشود.

توجه داشته باشید که در این کار باید محتاط باشید تا کاسه نشکند و یا به کمرتان آسیبی وارد نشود.

همانطور که در تصویر میبینید، فلنج یا حلقه اتصال کاسه توالت فرنگی به زمین مشخص می باشد و برای تعویض یا تعمیر آماده سازی شده است.

خدماتی در همین زمینه: نحوه تنظیم سطح آب توالت فرنگی

مرحله 6

حالا باید فلنج یا حلقه اتصال را با یک چاقو، کاردک یا ابزار مناسب جدا کنید. برای اینکار میتوانید دور حلقه را با کاردک یا چاقو برش دهید تا چسب آن جدا شود سپس از گوشه ای که جدا شده برای بلند کردن آن اقدام نمایید.

مرحله 7

اگر فلنج دارای پیچ است می توانید برای باز کردن آنها از پیچ گوشتی استفاده کنید تا بتوانید فلنج را جدا کنید.

مرحله 8

فلنج قدیمی را کنار بگذارید و از یک دستمال مرطوب و یا روزنامه برای پوشاندن سوراخ لوله فاضلاب استفاده نمایید تا از انتشار گازهای فاضلاب و بوی بد فاضلاب جلوگیری شود.

مرحله 9

دهانه خروجی فاضلاب را اندازه بگیرید. بهتر است دوبار این کار را انجام دهید تا اندازه های شما دقیق باشد. فلنج قدیمی را داخل یک پلاستیک قرار دهید و به همراه آن به فروشگاه بروید. در فروشگاه ابزار فروشی یک فلنج به همان شکل و اندازه ای که دارید تهیه نمایید. تمامی وسایل لازم مثل موم یا حلقه ژله ای بوگیر را هم از خریدار تهیه کنید.

مرحله 10

بعد از اینکه به خانه رسیدید، فلنج جدید را روی خروجی قرار دهید و اندازه آن را بررسی کنید تا بدون هیچ شکافی باشد. حالا با استفاده از پیچ و مهره فلنج را بر روی زمین ببندید و آن را محکم کنید.

مرحله 11

حالا موم حلقه ای که همان بوگیر ژله ای است را بر روی فلنج بچسبانید. کافی است موم را در جای خود قرار داده و آن را کمی فشار دهید.

مرحله 12

کاسه توالت را با احتیاط بلند کنید و دقیقه بر روی سوراخ هایی که قرار است کاسه را سفت بر روی زمین نگه دارند قرار دهید. پس از اطمینان از اینکه توالت دقیقا روی حلقه ژله ای و فلنج قرار گرفته، سپس آماده شوید تا مهره ها را ببندید.

مرحله 13

در این مرحله باید پیچ و مهره کاسه را ببندید. ابتدا با دست تا جایی که امکان دارد مهره ها را سفت کنید، سپس از آچار برای محکم کردن آن استفاده نمایید.

مرحله 14

شیلنگ ورودی آب را مجددا در جای خود ببندید و خوب سفت کنید تا نشتی ندهد.

مرحله 15

شیر آب توالت را باز کنید و صبر کنید تا مخزن پر شود. سپس دکمه فلاش را بزنید تا توالت شسته شود و آب تخلیه گردد. چند بار این کار را تکرار کنید تا مطمئن شوید همه چیز عملکرد مناسبی دارد. اگر توالت درست کار میکند، بهتر است کف دست خود را دور کاسه بکشید تا اطمینان کنید که آب نشت نمی کند. اگر کف زمین خشک است، تبریک میگوییم شما موفق به تعویض فلنج توالت فرنگی شده اید.

5/5 - (4 امتیاز)
با دوستان خود به اشتراک بگذارید
تلگرام
توییتر
برای استفاده از خدمات لوله بازکنی و تخلیه چاه، میتوانید همین حالا تماس بگیرید