8 روش رفع گرفتگی توالت فرنگی با دستمال کاغذی

رفع گرفتگی توالت فرنگی با دستمال کاغذی
راهنمای مطالعه

اگر توالت فرنگی شما یا حتی توالت ایرانی شما دچار گرفتگی شده و احتمال می دهید این انسداد به دلیل ریختن دستمال کاغذی باشد، امروز ما 8 روش برای رفع گرفتگی توالت فرنگی با دستمال کاغذی به شما آموزش خواهیم داد. همچنین، در آخر چند نکته در مورد جلوگیری از گرفتگی توالت به شما یاد می دهیم.

آیا علت اصلی گرفتگی توالت شما به خاطر دستمال کاغذی است؟

در حالی که یکی از رایج ترین دلایل گرفتگی توالت فرنگی و ایرانی به خاطر انداختن دستمال کاغذی است، اما دلایل دیگری نیز وجود دارد که می تواند باعث این گرفتگی شود.

مشابه گرفتگی سینک ظرفشویی، گرفتگی مکرر توالت شما اغلب می تواند به معنای خرابی در سیستم لوله کشی باشد. همچنین، گاهی اوقات این گرفتگی نشان دهنده این است که شما چیزهایی را در لوله انداخته اید که نباید این کار را می کردید.

این موارد رایج ترین دلایل گرفتگی دستشویی هستند:

 • استفاده بیش از حد از دستمال توالت
 • گرفتگی در سیفون
 • گرفتگی توالت با مدفوع
 • مسدود شدن لوله اصلی
 • گرفتگی فاضلاب به دلیل خرابی سیستم
 • داشتن مدل قدیمی توالت

بهتر است در اسرع وقت برای خلاص شدن از شر گرفتگی توالت با دستمال کاغذی اقدام کنید، زیرا این گرفتگی ها می توانند منجر به رشد باکتری شوند. در نتیجه آن بوی بد از فاضلاب ایجاد می شود و همچنین بیماری های متعدد شوند. یکی از شایع ترین بیماری هایی که این اتفاق به همراه دارد، بیماری لژیونر (نوعی بیماری سینه پهلو) است که منجر به تنگی نفس، سرفه، درد قفسه سینه و سایر مشکلات گوارشی می شود.

خلاصه ای از آموزشی که در این محتوا یاد میگیرید:

روش مواد و ابزارتوضیحات
تلمبه چاه بازکنتلمبهقسمت لاستیکی را در کاسه توالت قرار داده و با فشار بالا و پایین کنید.
آب داغ و صابون ظرفشوییآب داغ، صابون ظرفشوییمخلوطی از آب داغ و صابون ظرفشویی را در توالت بریزید و 1 ساعت منتظر بمانید.
فنر لوله بازکنیفنر لوله بازکنیفنر را وارد کاسه کنید و به جلو و عقب ببرید تا دستمال کاغذی را خارج کنید.
مواد شیمیایی ایمنمحلول شیمیاییمحلول‌های ایمن را در لوله بریزید و دستورالعمل‌های برچسب محصول را دنبال کنید.
سرکه و جوش شیرینسرکه، جوش شیرین، آب داغمخلوطی از این مواد را در توالت بریزید و پس از 15-20 دقیقه آب داغ را بریزید.
مخلوط اسید سیتریک و جوش شیرینجوش شیرین، اسید سیتریکمخلوط این دو ماده را در توالت بریزید و پس از 15-20 دقیقه آب داغ بریزید.
ساخت قلاب با لوله پلاستیکیلوله پلاستیکیلوله را به شکل قلاب ساخته و دستمال کاغذی را بیرون بکشید.

8 روش برای رفع گرفتگی توالت با دستمال کاغذی

همانطور که می بینید، خلاص شدن از شر گرفتگی توالت با دستمال کاغذی باید اولویت اصلی شما باشد تا از مشکلات جدی در آینده جلوگیری کنید.

متاسفانه، رفع این انسدادها به سادگی ریختن محلول در لوله فاضلاب نیست. در واقع، ریختن اسید و محلول لوله بازکن در کاسه یا چاه توالت می تواند باعث ایجاد بخارات سمی و بدتر شدن وضعیت شود.

به همین دلیل، ما برای رفع گرفتگی توالت فرنگی با دستمال کاغذی از روش های مطمئن زیر استفاده می کنیم:

 • رفع گرفتگی با سلفون
 • استفاده از تلمبه چاه بازکن
 • مخلوط آب گرم و صابون ظرفشویی
 • فنر لوله بازکنی
 • استفاده از مواد شیمیایی ایمن برای سیستم چاه فاضلاب
 • استفاده از سرکه، جوش شیرین و آب داغ
 • ساخت قلاب با لوله پلاستیکی (یک ایده خلاقانه)

توجه: در نظر داشته باشید که حل کردن دستمال کاغذی در لوله به طور کلی توصیه نمی شود زیرا ممکن است باعث گرفتگی بیشتر شود. بهتر است از روش های ذکر شده برای رفع گرفتگی استفاده کنید.

1. رفع گرفتگی با سلفون

یکی از ساده ترین، کم هزینه ترین و قدرتمندترین روش ها استفاده از سلفون برای اینکار است.

برای رفع گرفتگی توالت فرنگی با دستمال کاغذی به کمک سلفون، کافی است چند لایه سلفون به دور کاسه بپیچید و سپس یکبار سیفون رو بزنید تا سلفون باد کند. حالا با هر دو دست سلفون را به پایین فشار دهید و چند ثانیه صبر کنید سلفون دوباره باد کند و مجدد این کار را تکرار کنید تا زمانی که گرفتگی باز شود.

برای نحوه انجام کار میتوانید ویدیوی بالا را مشاهده نمایید.

2. ساخت قلاب با لوله پلاستیکی

رفع گرفتگی توالت با دستمال کاغذی به کمک لوله پلاستیکی

یک روش خلاقانه برای رفع گرفتگی چاه توالت ایرانی با دستمال کاغذی زمانی که نیاز به ابزار است تا به محل گرفتگی دسترسی داشته باشیم.

برای اینکار از یک لوله پلاستیکی بلند (مانند لوله سفید آب) برای رسیدن به محل گرفتگی و فشار دادن مواد گیر کرده به سمت پایین استفاده کنید. حتی می توانید یک زانویی به انتهای این لوله متصل کنید تا شبیه قلاب عمل کند و به راحتی دستمال کاغذی را گرفته و بیرون بکشید.

توجه: بارها شده در آموزش های رایگان سایت آقای لوله بازکن، روش ساخت قلاب با آویز لباس و رفع گرفتگی توالت فرنگی با چوب لباسی را آموزش داده ایم اما این ایده بسیار خلاقانه و قدرتمند تر است ترفند آویز لباس است. چون در وهله اول ارتفاع لوله هر چقدر که باشد به همین میزان میتوانید لوله پلاستیکی تهیه کنید. در وهله دوم با متصل کردن زانویی شما میتوانید اشیا سنگین را هم بیرون بکشید.

3. استفاده از تلمبه چاه بازکن

تلمبه چاه بازکن ابزاری رایج در اغلب خانه هاست که می تواند به رفع گرفتگی کمک کند.

برای رفع گرفتگی توالت فرنگی با دستمال کاغذی به کمک تلمبه چاه بازکن کافی است قسمت لاستیکی آن را مقابل سوراخ کاسه قرار دهید و کمی فشار وارد کنید تا قسمت لاستیکی مهر و موم شود. حالا با کمی فشار آوردن به تلمبه میتوانید آن را بالا و پایین کنید تا گرفتگی برطرف شود.

با مشاهده سطح آب کاسه توالت کیتوانید متوجه شوید که گرفتگی برطرف شده یا خیر. اگر سطح آب پایین آمد، به این معنی است که شما با موفقیت از شر گرفتگی خلاص شده اید و می توانید تلمبه چاه بازکن را بردارید. معمولاً پس از استفاده از روش تلمبه چاه بازکن، متوجه شناور شدن دستمال کاغذی نیز خواهید شد.

نکته: فراموش نکنید برای اینکه تاثیر تلمبه زیاد باشد، حتما تا بالای قسمت لاستیکی درون آب قرار گرفته باشد. همچنین بهتر است از تلمبه هایی استفاده کنید که مخصوص کاسه توالت هستند.

4. ریختن آب داغ و صابون ظرفشویی

رفع گرفتگی توالت با دستمال کاغذی به کمک آب داغ و صابون ظرفشویی

اگر روش قبل کارساز نبود یا این وسیله را در دسترس ندارید، می توانید مخلوطی از آب داغ و صابون ظرفشویی را داخل کاسه توالت بریزید.

برای اینکار ابتدا 2 فنجان از مایع ظرفشویی را داخل کاسه بریزید. سپس، حدود دو لیتر آب جوش را به آن اضافه کنید. بعد از ریختن هر دو محلول، اجازه دهید مخلوط به مدت نیم ساعت در کاسه بماند و سپس توالت را بشویید.

معمولا با این روش انسداد برطرف می شود.

5. فنر لوله بازکنی برای رفع گرفتگی های سرسخت

رفع گرفتگی توالت با دستمال کاغذی به کمک فنر

فنر لوله بازکنی دستی، که همچنین به عنوان فنر چاه بازکنی هم شناخته می شود، برای رفع گرفتگی های سرسخت بسیار موثر است.

برای استفاده از این روش کافی است یک فنر کوتاه تهیه کنید و سر فنر را وارد کاسه کنید. حالا آن را به جلو هل دهید تا به احساس کنید به قسمت گرفتگی رسیده است. با کمی جلو عقب کردن و چرخاندن فنر باید تلاش کنید تا دستمال کاغذی را به جلو هل داده یا بیرون بکشید.

توجه: با اینکه میتوانید یک فنر از فروشگاه تهیه کنید و خودتان این کار را انجام دهید اما بهتر است برای استفاده از این روش از یک لوله بازکن حرفه ای کمک بگیرید. باور کنید یا نه، کمک گرفتن از یک متخصص اغلب مقرون به صرفه تر است، زیرا خطر خراب شدن سیستم لوله کشی، آسیب رسیدن به کاسه فرنگی مثل شکستن، سیاه شدن یا ترک برداشتن را به حداقل می رساند.

6. استفاده از مواد شیمیایی ایمن برای سیستم چاه فاضلاب

رفع گرفتگی توالت با دستمال کاغذی به کمک محلول شیمیایی

ما اصلا موافق ریختن اسید و محلول های شیمیایی خطرناک در لوله نیستیم چون علاوه بر داشتن مواد خورنده که باعث آسیب رساندن به سیستم لوله کشی می شوند، برای محیط زیست هم مناسب نیستند. با این حال، تا زمانی که از محصولاتی با برچسب ایمن برای سیستم چاه فاضلاب استفاده می کنید، مشکلی پیش نخواهد آمد.

هنگام استفاده از مواد شیمیایی، حتما دستورالعمل های روی بسته را دنبال کنید. معمولا این محصولات میزان استفاده و زمان ماندگاری متفاوتی برای اثر گذاری دارند.

همچنین این محلول های شیمیایی میتواند برای از بین بردن ریشه درختانی که در طی سال ها وارد سیستم لوله کشی شما شده اند موثر باشند.

7. استفاده از سرکه، جوش شیرین و آب داغ

رفع گرفتگی توالت با دستمال کاغذی به کمک جوش شیرین و سرکه

گر می‌خواهید از یک روش طبیعی برای رفع گرفتگی توالت فرنگی با دستمل کاغذی استفاده کنید، همیشه می‌توانید روی سرکه، جوش شیرین و آب داغ حساب باز کنید. همانطور که برای سینک های ظرفشویی با گرفتگی تاثیر دارند، این سه ماده در رفع گرفتگی توالت نیز معجزه می کنند.

تنها کاری که باید انجام دهید این است که یک فنجان جوش شیرین، چهار فنجان آب جوش و یک فنجان سرکه را داخل توالت بریزید. بین 15 تا 20 دقیقه صبر کنید تا محلول کار خود را انجام دهد. در آخر با ریختن آب جوش همه چیز را از بین ببرید.

8. استفاده از مخلوط اسید سیتریک و جوش شیرین

اسید سیتریک (موجود در لیمو یا به صورت پودر) و جوش شیرین هر دو مواد طبیعی و ایمن هستند که در ترکیب با هم می‌توانند واکنش شیمیایی تولید کنند که به حل کردن دستمال کاغذی و رفع گرفتگی کمک می‌کند.

برای انجام اینکار یک فنجان جوش شیرین را درون خروجی کاسه بریزید. سپس نصف فنجان اسید سیتریک (پودر لیمو یا آب لیمو) به آن اضافه کنید. اسید سیتریک را به آرامی به جوش شیرین اضافه کنید. اگر از آب لیمو استفاده می‌کنید، آن را به تدریج و به صورت یکنواخت روی جوش شیرین بریزید. واکنش بین اسید سیتریک و جوش شیرین تولید حباب‌ها و گاز کربنیک خواهد کرد که به حل شدن دستمال کاغذی کمک می‌کند.

15 الی 20 دقیقه صبر کنید. پس از گذشت زمان، توالت را با آب داغ بشویید. آب داغ به حل شدن بیشتر دستمال کاغذی کمک میکند.

در صورت خارج نشدن دستمال توالت آیا امکان تجزیه آن وجود دارد؟

در اکثر موارد، آب به مرور زمان کاغذ را حل می کند. به هر حال، دستمال توالت برای تجزیه شدن در آب طراحی شده است. به عبارت دیگر، اگر سعی کردید توالت را بشویید اما آب پایین نرفت، نگران نباشید و 15 دقیقه صبر کنید و دوباره تلاش کنید. با صبر کردن شما شاید دستمال تجزیه شود.

چگونه از گرفتگی توالت با دستمال کاغذی در آینده جلوگیری کنیم؟

اگرچه دستمال کاغذی می تواند در طول زمان در آب حل شود، اما باید بدانید که همیشه اینطور نیست. اگر همیشه دستمال تجزیه میشد، در حال حاضر شما دچار گرفتگی توالت فرنگی با دستمال کاغذی نشده بودید!

 • برای جلوگیری از بروز این مشکل در آینده، باید از ریختن مقدار زیادی دستمال توالت به طور همزمان خودداری کنید.
 • علاوه بر این، فقط باید از توالت برای دفع فضولات انسانی و دستمال توالت استفاده کنید. از انداختن موادی مانند دستمال مرطوب، نوار بهداشتی، گوش پاک کن، پوشک و سایر موارد در توالت خودداری کنید. این محصولات تجزیه نمی شوند و باعث گرفتگی خواهند شد.
 • باید روش های صحیح رفع گرفتگی توالت با دستمال کاغذی را بدانید که در این مطلب چندین روش آموزش داده شد. به یاد داشته باشید که در صورت نیاز به کمک لوله بازکن حرفه ای، همیشه می توانید روی ما حساب کنید!

از یک متخصص برای رفع گرفتگی تضمینی کمک بگیرید!

رفع گرفتگی توالت با دستمال کاغذی به کمک فنر برقی حرفه ای

اگر به هر دلیل نتوانستید مشکل را با روش هایی که آموزش دادیم برطرف کنید، اصلا نگران نباشید چون ما همیشه در خدمت شما هستیم.

شرکت آقای لوله بازکن تیمی از بهترین لوله بازکن ها را در تهران در اختیار دارد که سال ها تجربه در زمینه باز کردن انواع گرفتگی لوله فاضلاب دارند. ما با تکیه برا تخصص و تجربه خود میتوانیم برای کمک به شما سریعا اقدام کنیم و مشکلتان را در کوتاه ترین زمان ممکن برطرف کنیم.

اگر نیاز به لوله بازکن جهت باز کردن گرفتگی توالت با دستمال کاغذی دارید میتوانید همین حالا با شماره 09197565465 بصورت شبانه روزی تماس بگیرید.

5/5 - (2 امتیاز)
با دوستان خود به اشتراک بگذارید
تلگرام
توییتر
برای استفاده از خدمات لوله بازکنی و تخلیه چاه، میتوانید همین حالا تماس بگیرید