6 علت آب دادن زیر توالت فرنگی

راهنمای مطالعه

آیا در حین تخلیه توالت فرنگی متوجه جمع شدن آب در اطراف آن شده اید؟ یا شاید بدون هیچ دلیل مشخصی مقدار زیادی آب زیر توالت فرنگی خودتان مشاهده میکنید! توالت ها ممکن است از مخزن، ترک در کاسه، لوله تامین آب یا پایه نشت کنند.

تشخیص نشتی توالت می تواند شما را در صرفه جویی هزینه ها کمک کند. رفع این مشکل کار سختی نیست فقط باید علت ها را بدانید و تشخیص دهید ایراد از کجاست، آن وقت به راحتی میتوان اب دادن زیر توالت فرنگی را برطرف کرد.

در ادامه 6 دلیل نشت کردن آب از زیر توالت فرنگی را بررسی کنید و ببینید مشکل توالت شما از کدام است تا بتوانید آن را تعمیر نمایید.

مهمترین دلایل آب دادن زیر توالت فرنگی

علت آب دادن زیر توالت فرنگی میتوانید به خاطر گرفتگی لوله، ترک خوردن کاسه، حلقه مومی زیر فرنگی، شل شدن پیچ فلنج، نشتی لوله آب، شل شدن پیچ های اتصال فرنگی به زمین باشد.

1. گرفتگی لوله فاضلاب

اگر آب از پایین فرنگی نشت میکند و توالت به راحتی مسدود می شود، ممکن است مشکل از گرفتگی توالت فرنگی باشد. خطوط لوله فاضلاب وظیفه انتقال آب شسته شده از خانه را بر عهده دارند.

گرفتگی لوله فاضلاب می تواند به حلقه مومی در پایه توالت شما فشار وارد کند و باعث شکستن حلقه مومی شود، که در نهایت سبب نشت توالت خواهد شد. اگر مشکوک هستید که مشکل این مورد است، با یک لوله بازکن برای بررسی تماس بگیرید. آنها می توانند لوله تخلیه را باز کنند و توالت شما را در کمترین زمان به حالت اولیه برگردانند.

2. پوسیده شدن حلقه مومی

حلقه‌های مومی روی توالت‌ها، همانطور که از نامشان مشخص است، از موم ساخته شده‌اند. این به این دلیل است که موم ماده ایده‌آل برای این کار است. قالب‌گیری و شکل‌دهی آن به شکلی کاملاً مناسب برای جلوگیری از نشت آب از پایه توالت شما طراحی شده است.

متأسفانه، چیز دیگری که موم به آن معروف است، ظریف بودن آن است. اگر حلقه مومی در پایه توالت شما شل شده باشد، نمی تواند از نشتی آب از زیر توالت فرنگی جلوگیری کند و باید تعویض شود.

اگر از خودتان میتوانید یا کارهای فنی انجام می دهید، میتوانید فرنگی را از جای خود بلند کنید و پس از تعویض حلقه، آن را مجدد نصب کنید. دقت کنید که هنگام نصب، حلقه مومی باید در جای صحیح خود قرار بگیرد.

اگر ترجیح می‌دهید به یک متخصص اجازه رسیدگی به آن را بدهید، با یک لوله‌بازکن منطقه خود تماس بگیرید تا یک حلقه مومی جدید نصب کند.

3. شل شدن فلنج یا پیچ فلنج

پیچ های فلنج کف یک وظیفه مهم دارند و آن محکم نگه داشتن توالت روی زمین است. اگر متوجه شدید که توالت فرنگی شما تکان می خورد یا شل شده است، ممکن است به این معنی باشد که شاید پیچ و مهره های فلنج شل شده باشند، که احتمالا نشتی آب از زیر توالت فرنگی به همین دلیل است.

تنها چیزی که نیاز دارید یک انبر خوب یا یک آچار است. درپوش‌های پلاستیکی کف توالت را بردارید و پیچ‌ها را در جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید تا خوب و محکم در جای خود قرار گیرند. پیچ و مهره های فلنجی که نمی توانند سفت شوند ممکن است به مقداری روغن نیاز داشته باشند یا ممکن است نیاز به تعویض آنها داشته باشید. اگر پیچ ها هرز شده باشند هم باید آنها را عوض کنید.

همچنین اگر متوجه شدید که فلنج شکسته است، زمان خرید فلنج جدید فرا رسیده است و باید فلنج قدیمی را با یک فلنج جدید جایگزین کنید.

4. ترک خوردن کاسه فرنگی

مقاومت کاسه توالت ها بالاست، اما ممکن است به دلایل مختلف و شاید اتفاق تصادفی، کاسه توالت ترک بخورد. معمولاً ترک‌ها به اندازه یک مو روی سطح هستند، اما اگر به اندازه کافی عمیق شوند، می‌توانند علت اب دادن زیر توالت فرنگی باشند.

اگر مشکل اصلی ترک خوردن کاسه فرنگی باشد، باید آن را تعویض کنید تا مشکل برطرف شود.

5. نشتی خط تامین آب

آب می تواند در پایه توالت به دلیل نشتی خط تامین آب، شلنگی که از پایین مخزن توالت تا شیر آب روی دیوار یا کف کشیده می شود، جمع شود.

شیر آب ورودی به مخزن فرنگی را (چه روی دیوار یا روی زمین) ببندید. با استفاده از یک آچار، مهره شلنگ (محل اتصال آن به مخزن) و مهره روی شیر را به آرامی سفت کنید. آب را دوباره باز کنید، توالت را بشویید و نشتی را بررسی کنید.

6. شل شدن پیچ های اتصال

اگر دقت کرده باشید و به فرنگی خود نگاه کنید میبینید که فرنگی با پیچ به زمین متصل شده است. البته در برخی از فرنگی ها اینکار با چسب مخصوص انجام می شود. اگر فرنگی شما با پیج به زمین وصل شده ممکن است در طی زمان شل شده و منجر به نشتی شوند. همچنین چسب هم میتوند به مرور از بین برود و همین مشکل را ایجاد کند.

اگر با بررسی متوجه شده اید که علت نشت آب از زیر توالت فرنگی به همین خاطر است، با استفاده از آچار آن را محکم کنید. اگر فرنگی شما با چسب به زمین متصل شده و چسب ها از بین رفته اند، کافی است یک چسب مخصوص از ابزار فروشی تهیه کنید و آن را دور فرنگی بزنید تا محکم شود و دیگر نشت نکند.

وقتی توالت شما نشتی دارد باید چه کاری انجام دهید؟

مهم ترین کاری که می توانید در هنگام نشتی توالت انجام دهید این است که مشکل را به درستی شناسایی کنید. نشتی میتواند یکی از 6 موارد توضیح داده شده باشد، یا چیز پیچیده تری باشد که نیاز به بازدید توسط متخصص حرفه ای دارد. برای تشخیص مشکل، اقداماتی مانند بررسی قسمت‌های خارجی و داخلی توالت و برداشتن دستی فلاپر برای شستشوی توالت انجام دهید. همچنین می‌توانید پیچ‌ها را در پایین توالت سفت کنید تا ببینید آیا این به حل مشکل کمک می‌کند یا خیر.

اگر نمی توانید به تنهایی مشکل را حل کنید، وقت آن است که با یک لوله بازکن تماس بگیرید. برخی از مشکلات، مانند حلقه مومی بد یا کاسه ترک خورده، به راحتی قابل انجام نیستند و اگر کنترل نشود، می‌تواند منجر به تعمیرات گران‌تر شوند.

چگونه از آب دادن زیر توالت فرنگی جلوگیری کنیم؟

نشتی در توالت فرنگی یک اتفاق رایج است و برای جلوگیری از آن باید اقداماتی انجام داد. بهترین راه برای جلوگیری از نشتی توالت، نظارت بر آن است. به این معنی که باید به طور منظم توالت را بررسی کنید تا از وجود نشتی مطمئن شوید.

  • به محض اینکه متوجه نشتی شدید آن را برطرف کنید. برای جلوگیری از مشکلات بیشتر و هزینه های بیشتر، منتظر نشوید تا در فرصت مناسب نشتی را برطرف کنید. اقدامات لازم را برای کاهش مشکل در اسرع وقت انجام دهید.
  • مواظب باشید که چه چیزی را درون توالت میریزید. فقط محصولات “قابل شستشو” باید در توالت ریخته شوند تا باعث گرفتگی لوله نشوند.
  • پیچ ها را مرتباً سفت کنید. حرکت توالت شما وقتی روی آن می‌نشینید عادی نیست. اگر متوجه شدید که پیچ‌ها شل شده‌اند، چند دقیقه وقت بگذارید و آن‌ها را محکم کنید.
با دوستان خود به اشتراک بگذارید
تلگرام
توییتر
برای استفاده از خدمات لوله بازکنی و تخلیه چاه، میتوانید همین حالا تماس بگیرید